




Mizuno Wave Sky 9 Unisex
For runners of all experience levels seeking a soft and stable daily trainer with bouncy cushioning.
Ideal for easy runs, long runs and recovery runs.
Revolutionised for maximum protection and comfort, the Wave Sky 9 defines what it means to Float on your run. Perfect for long, easy runs and recovery runs when you want maximum comfort and protection. Available in Standard and Wide widths.
Fit Advice -Ā The woven upper hugs the foot securely and does taper towards the forefoot. We recommend selecting your normal size, but if you want more forefoot room, select a half size up.
| SURFACE | RoadĀ |
| CUSHIONING | Soft |
| WAVE TECHNOLOGY | Foam WaveĀ |
| MIDSOLE FOAMĀ | MIZUNO ENERZY nxt (nitrogen-infused), MIZUNO ENERZY nxt |
| OUTSOLEĀ | Blown Rubber X10 |
| UPPER MATERIALĀ | Smooth Stretch WovenĀ |
| WEIGHT | 240g |
| OFFSET | 6mm H:44mm / F: 38mm |
| VEGAN | Yes |
Original: $142.15
-65%$142.15
$49.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
For runners of all experience levels seeking a soft and stable daily trainer with bouncy cushioning.
Ideal for easy runs, long runs and recovery runs.
Revolutionised for maximum protection and comfort, the Wave Sky 9 defines what it means to Float on your run. Perfect for long, easy runs and recovery runs when you want maximum comfort and protection. Available in Standard and Wide widths.
Fit Advice -Ā The woven upper hugs the foot securely and does taper towards the forefoot. We recommend selecting your normal size, but if you want more forefoot room, select a half size up.
| SURFACE | RoadĀ |
| CUSHIONING | Soft |
| WAVE TECHNOLOGY | Foam WaveĀ |
| MIDSOLE FOAMĀ | MIZUNO ENERZY nxt (nitrogen-infused), MIZUNO ENERZY nxt |
| OUTSOLEĀ | Blown Rubber X10 |
| UPPER MATERIALĀ | Smooth Stretch WovenĀ |
| WEIGHT | 240g |
| OFFSET | 6mm H:44mm / F: 38mm |
| VEGAN | Yes |






















