




Mizuno Wave Rider 29 Unisex
For runners of all experience levels seeking a lightweight and stable daily trainer that features well-balanced cushioning.
Ideal for easy runs, long runs and everyday wear.
RIDE THE NEXT WAVE Re-engineered from the ground up, the Wave Rider 29 delivers a more energetic ride while retaining the amazing versatility that Mizuno's best selling running shoe is known for. Perfect for easy daily runs as well as more steady efforts. Available in a Standard and Wide widths Fit Advice - Fit is more generous compared to the previous model, but we recommend selecting your normal size.
| SURFACE | Road |
| CUSHIONINGĀ | BalancedĀ |
| WAVE TECHNOLOGYĀ | Wave PlateĀ |
| MIDSOLE FOAMĀ | MIZUNO ENERZY nxt Nitrogen Infused |
| OUTSOLEĀ | Blown Rubber, X10 |
| UPPER MATERIALĀ | Jacquard Air MeshĀ |
| WEIGHT | 225g |
| OFFSET | 12mm H: 38.5mm / F: 28.5mmĀ |
| VEGAN | Yes |
Original: $132.15
-65%$132.15
$46.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
For runners of all experience levels seeking a lightweight and stable daily trainer that features well-balanced cushioning.
Ideal for easy runs, long runs and everyday wear.
RIDE THE NEXT WAVE Re-engineered from the ground up, the Wave Rider 29 delivers a more energetic ride while retaining the amazing versatility that Mizuno's best selling running shoe is known for. Perfect for easy daily runs as well as more steady efforts. Available in a Standard and Wide widths Fit Advice - Fit is more generous compared to the previous model, but we recommend selecting your normal size.
| SURFACE | Road |
| CUSHIONINGĀ | BalancedĀ |
| WAVE TECHNOLOGYĀ | Wave PlateĀ |
| MIDSOLE FOAMĀ | MIZUNO ENERZY nxt Nitrogen Infused |
| OUTSOLEĀ | Blown Rubber, X10 |
| UPPER MATERIALĀ | Jacquard Air MeshĀ |
| WEIGHT | 225g |
| OFFSET | 12mm H: 38.5mm / F: 28.5mmĀ |
| VEGAN | Yes |






















