





Mizuno Wave Inspire 22 2E Wide Mens
NEXT-GENERATION SUPPORT
Redesigned from the ground up, the Wave Inspire 22 redefines how smooth support can feel.
| SURFACE | Road |
| CUSHIONING | Balanced |
| WAVE TECHNOLOGY | Wave Plate |
| MIDSOLE FOAM | MIZUNO ENERZY nxt |
| OUTSOLE | X10 |
| UPPER MATERIAL | Jacquard Air Mesh |
| WEIGHT | 295g |
| OFFSET | 10mm H:38.5mm / F: 28.5mm |
| VEGAN | Yes |
Original: $175.01
-65%$175.01
$61.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
NEXT-GENERATION SUPPORT
Redesigned from the ground up, the Wave Inspire 22 redefines how smooth support can feel.
| SURFACE | Road |
| CUSHIONING | Balanced |
| WAVE TECHNOLOGY | Wave Plate |
| MIDSOLE FOAM | MIZUNO ENERZY nxt |
| OUTSOLE | X10 |
| UPPER MATERIAL | Jacquard Air Mesh |
| WEIGHT | 295g |
| OFFSET | 10mm H:38.5mm / F: 28.5mm |
| VEGAN | Yes |























