






Mizuno Neo Zen Unisex
EFFORTLESS SWIFT EXPERIENCE
Immerse yourself in the effortless running experience of the Mizuno Neo Zen, a modern daily trainer with a nitrogen-injected midsole for a new generation of performance and comfort.
Perfect for swift, daily kms that can push the pace if you're feeling it.
Fits true to sizeĀ - the Knit upper has a snug, secure feel, but stretches when needed to remain comfortable during the run.
| SURFACE | Road |
| CUSHIONING | Bouncy |
| WAVE TECHNOLOGY | N/A |
| MIDSOLE FOAM | MIZUNO ENERZY nxt (Nitrogen Infused) |
| OUTSOLE | Blown RubberĀ |
| UPPER MATERIALĀ | Knit |
| WEIGHT | 235g |
| OFFSET | 6mm H: 39.5mm / F:33.5mmĀ |
| VEGAN | Yes |
Original: $107.15
-65%$107.15
$37.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
EFFORTLESS SWIFT EXPERIENCE
Immerse yourself in the effortless running experience of the Mizuno Neo Zen, a modern daily trainer with a nitrogen-injected midsole for a new generation of performance and comfort.
Perfect for swift, daily kms that can push the pace if you're feeling it.
Fits true to sizeĀ - the Knit upper has a snug, secure feel, but stretches when needed to remain comfortable during the run.
| SURFACE | Road |
| CUSHIONING | Bouncy |
| WAVE TECHNOLOGY | N/A |
| MIDSOLE FOAM | MIZUNO ENERZY nxt (Nitrogen Infused) |
| OUTSOLE | Blown RubberĀ |
| UPPER MATERIALĀ | Knit |
| WEIGHT | 235g |
| OFFSET | 6mm H: 39.5mm / F:33.5mmĀ |
| VEGAN | Yes |
























