





Mizuno Neo Vista 2 Womens
FEEL SWIFT, OWN YOUR RUNÂ
The epitome of swift running, the brand new Mizuno Neo Vista 2 now features a lighter and bouncier nitrogen infused midsole with a more breathable upper for an effortless Super Trainer experience. Fits true to size - the Knit upper has a snug, secure feel, but stretches when needed to remain comfortable during the run.
| SURFACE | Road |
| CUSHIONING | Bouncy |
| WAVE TECHNOLOGYÂ | Wave Plate |
| MIDSOLE FOAMÂ | MIZUNO ENERZY nxt, MIZUNO ENERZY nxt (nitrogen infused) |
| OUTSOLE | Bloom Rubber |
| UPPER MATERIALÂ | Knit |
| WEIGHT | 225g |
| OFFSET | 8mm H:44.5mm / F:36.5mm |
| VEGAN | Yes |
Original: $167.87
-65%$167.87
$58.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
FEEL SWIFT, OWN YOUR RUNÂ
The epitome of swift running, the brand new Mizuno Neo Vista 2 now features a lighter and bouncier nitrogen infused midsole with a more breathable upper for an effortless Super Trainer experience. Fits true to size - the Knit upper has a snug, secure feel, but stretches when needed to remain comfortable during the run.
| SURFACE | Road |
| CUSHIONING | Bouncy |
| WAVE TECHNOLOGYÂ | Wave Plate |
| MIDSOLE FOAMÂ | MIZUNO ENERZY nxt, MIZUNO ENERZY nxt (nitrogen infused) |
| OUTSOLE | Bloom Rubber |
| UPPER MATERIALÂ | Knit |
| WEIGHT | 225g |
| OFFSET | 8mm H:44.5mm / F:36.5mm |
| VEGAN | Yes |























